بازگشت به بالا

ارسال پیام در واتس اپ

ارسال تیکت پشتیبانی

SabaHost Small Loding

در حال بررسی ...

اطلاعات دامنه

کپی کردن اطلاعات در حافظه

https://sitetop.ir/license
https://sitetop.ir/blog/pros-and-cons-of-dedicated-server

مزایا و معایب سرور اختصاصی

یک سرور اختصاصی چه مزایا و معایبی دارد؟ در این مقاله خواهیم دید که یک سرور اختصاصی چه ویژگی هایی داشته و چرا توسط سازمان های بزرگ انتخاب می شوند. پس از خواندن این مقاله می توانیم بهتر تصمیم بگیریم که آیا به سمت یک سرور اختصاصی مهاجرت کنیم یا خیر.

میزبانی سرور اختصاصی سرویسی است که منابع سرور به طور اختصاصی در اختیار کاربر قرار می گیرند. در این نوع سرویس هیچ چیز به اشتراک گذاشته نخواهد شد. در عوض، کاربر این امکان را دارد تا منابعی مثل پهنای باند، رم یا مموری، و ارتقا یا تنزل آنها را کنترل کند. در ادامه به مزایا و معایب سرور اختصاصی اشاره خواهیم کرد.

مزایا و معایب سرور اختصاصی 

هاستینگ سرور اختصاصی، برای وب سایت هایی که ترافیک بالایی دارند، امور حیاتی یک کسب و کار را به جریان می‌اندازند، و یا فروشگاه های آنلاین پر درآمد را میزبانی می کنند، بهترین گزینه هاستینگ است. این نوعی سرویس ها برای سازمان های متوسط به بالا، که به منابع بسیار زیادی برای میزبانی نیاز دارند، مزایای بسیار قابل توجهی ارائه می‌کنند.

 • سرور اختصاصی چه مزایایی دارد؟ 

  • امنیت و کنترل 

یکی از اولین قابلیت هایی که یک سرور اختصاصی به کاربر ارائه می دهد، امنیت بیشتر است. اگر در صنعتی فعالیت می کنیم که اطلاعات و داده های کاربران بسیار حساس بوده و نگهداری از آنها اهمیت بسزایی برای کسب و کارمان دارد.

قطعاً نمی توانیم یک سرور را با کسی به اشتراک بگذاریم؛ به این دلیل که نباید به شرکت دیگری که روی سرور ماست این شانس را بدهیم که به اطلاعات سرور و مشتریان دسترسی پیدا کند.

  امنیت و کنترل سرور اختصاصی

از سوی دیگر،  هر سرور یک آدرس IP خاص دارد. بنابراین، اگر از یک سرور اختصاصی استفاده کنیم، وب سایت منیز IP آدرس خاص خود را خواهد داشت.

اما در شرایطی که از سرور اشتراکی استفاده کنیم، اگر سایتی که آی پی آدرسش با سایت ما یکی است، اسپم شناخته شود، از لحاظ سئو به شدت تأثیر منفی روی سایت خواهد داشت.

در راستای برقراری امنیت سرور، می توانید تنظیماتی را برای بالاترین سطح امنیت روی سرور اختصاصیم پیاده سازی کنیم. با توجه به کنترل شما در سرور اختصاصی، برای اجرای چنین کاری و کانفیگ کردن آن دیگر به هیچ سایت یا مشترک دیگری وابسته نخواهیم بود. در نتیجه، نه تنها داده ها، بلکه اطلاعات و دیتابیس مشتریان نیز در امان خواهند ماند.

  • منابع اختصاصی 

در یک سرور اشتراکی، شما مجبورید منابع سرورتان را با سایرین به اشتراک بگذارید. این یعنی تمام قدرت CPU و رم بین مشترکین تقسیم خواهد شد( البته نه به طور یکسان ).

اگر یک وب سایت روی سرور اشتراکی، اسکریپت های بدی اجرا کند که مموری را بشدت تحت تأثیر قرار دهد، این موضوع می تواند عملکرد وب سایت را تضعیف کند. علاوه بر این اگر همسایگان سرور ، یک ترافیک بالای ناگهانی را تجربه کنند، ممکن است پهنای باند سرور به سقف رسیده و سرعت سایت را به شدت کاهش دهد.

اما در یک سرور اختصاصی، دیگر منابع سرور با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود. تمام ظرفیت سرور در اختیار ماست و دیگر نیازی نیست نگران این باشیم که دیگران عملکرد سایت مرا تضعیف کنند.

  • افزایش سرعت سایت 

با در اختیار داشتن منابع بیشتر، الِمان های مختلف (elements  ) سریعتر لود می شوند. همین موضوع باعث بهبود وضعیت سئو سایت نیز می شود. چراکه گوگل از سرعت سایت به عنوان یک معیار برای رنک دادن به سایت استفاده می‌کند.

افزایش سرعت سایت

علاوه بر سئو، سرعت سایت بر نرخ تبدیل، درآمد، و تجربه کاربری نیز تأثیر بسزایی خواهد داشت. برای مثال یک سایت آهسته، شانس بسیار کمی برای بازگرداندن مخاطب به سایت دارد ( return traffic ). 

  • امکان شخصی سازی 

در یک سرور اشتراکی، تنها می توانیم پلن هایی را انتخاب کنیم که از قبل برای پیاده سازی روی تمام سایت ها طراحی شده اند، اما در سرور اختصاصی، می توانیم سرور خود را طوری پیکربندی کنیم که دقیقاً با نیازهای سایت همخوانی داشته باشد؛ مثل کانفیگ کردن یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS، وردپرس یا eCommerce.

از لحاظ سخت افزاری نیز هر زمان که کسب و کار و سایت رشد کرد، می توان منابع را ارتقا داد. لزوماً هم نباید یک سرور بخریم تا مجبور باشیم از تجهیزات جانبی سرور مثل خنک کننده و یا تیم IT کمک بگیریم، در عوض می توانیم با اجاره یک سرور اختصاصی، این امور را به شرکت ارائه دهنده بسپاریم. 

  • افزایش آپ تایم 

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد را به سمت سرورهای اختصاصی سوق می دهد، میزان آپ تایم بودن سایت ها است. به این موضوع می توان فکر کرد که اگر سایت یک ثانیه آفلاین شود، چقدر درآمد از دست خواهیم داد؟


افزایش آپ تایم


اغلب سرور های اختصاصی، طوری طراحی شده اند که سطح بالایی از آپ تایم، برای مثال 100 درصد را تضمین کنند، که سایت شما بتواند میزان ترافیک بالا و یا سطح تعامل کاربران بیشتر را تحمل کند.

 • سرور اختصاصی چه معایبی دارد؟  

یکی از نگران کننده ترین فاکتورهای سرورهای اختصاصی بحث هزینه آنهاست. البته این هزینه از زمانی که بخواهیم یک سرور اختصاصی را در شرکت خود راه اندازی کنیم (با در نظر گرفتن هزینه های نگهداری و هزینه های جانبی آتی)، بسیار کمتر است. 

البته بحث هزینه، برای کسب و کارهای کوچک مقرون به صرفه نیست، شاید اصلاً به این حد آزادی و منابع نیازی نداشته باشیم، اما برای کسب و کارهای بزرگ و سازمان ها، هزینه این سرورها کاملاً معقول است.

از طرفی اگر بخواهیم خودمان سرور را مدیریت کنید، باید دانش فنی بالایی هم داشته باشیم. چون علاوه بر نصب و کانفیگ کردن، باید ارورها و خطاهای ناگهانی را هم خودمان حل کنیم؛ مگر اینکه از پلن های مدیریت سرور اختصاصی استفاده کنیم، یا افراد متخصص و مهندسین IT را در سازمان خود استخدام کنیم.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است نگران کننده باشد، این است که روی سرور فیزیکی دسترسی و کنترل نداریم، البته این موضوع می تواند جزء مزایا بحساب آید.

اما تنها در صورتی که شرکت ارائه دهنده هاستینگ شرکت خوب و مطمئنی باشد، در غیر این صورت اگر هاستینگ شما قابل اعتماد نباشد، ممکن است داده های کسب و کارمان را از دست بدهیم، یا شاید بابت هزینه ای که پرداخت می‌کنیم، ارزش و خدمات واقعی دریافت نکنیم.

در کل با توجه به امکاناتی که سرور اختصاصی در اختیار کاربر قرار می دهد بهترین حالت تأمین نیاز سایت هاست اختصاصی است. اما با توجه به قیمت بالایی که نسبت به سایر گزینه های سرور مجازی و اشتراکی وجود دارد باید حتما صرفه اقتصادی خرید سرور اختصاصی مورد ارزیابی کارشناسی قرار بگیرد. 

ویژگی های سرور اختصاصی  

زمانی که به دنبال یک سرور اختصاصی خوب هستیم، باید بدانید که چه ویژگی هایی را در نظر بگیریم و مزایایی که شرکت ارائه کننده پیشنهاد می‌دهد، چه هستند. در زیر لیستی از ویژگی های مهم یک هاستینگ سرور اختصاصی آورده شده است:

 • مدیریت سرور
 • مقیاس پذیری
 • امنیت
 • دسترسی مدیریتی و کانفیگ سرور
 • قابلیت انتخاب سیستم عامل 
 • قابلیت انتخاب سخت افزارها و منابع
 • گزینه های کنترل پنل
 • پشتیبانی فنی 24/7
 • قابلیت شخصی سازی

راهکار صباهاست

اگر به دنبال بهره مندی از مزایای فوق العاده سرورهای اختصاصی هستید، صباهاست راهکارهای حرفه ای و مطمئنی را به شما پیشنهاد می کند. در واقع، صباهاست پس از سالها تجربه، نگرانی های مخاطبین خود را به خوبی درک کرده و بر اساس آن خدمات متمایزی ارائه می کند.

راهکار سرور اختصاصی صباهاست

 • امکان مجازی سازی
 • منابع اختصاصی سخت افزاری با IP اختصاصی
 • ارائه دسترسی KVM به کاربران جهت مدیریت سرور
 • پشتیبانی 24 ساعته حتی ایام تعطیل
 • مانیتورینگ اختصاصی
 • پورت یک گیگ شبکه
 • دسترسی کامل به روت
 • سفارشی سازی سخت افزاری و نرم افزاری
 • خدمات مدیریت سرور اختصاصی در صورت سفارش مشتری
 • قرارگیری در امن ترین و معتبرترین دیتاسنترهای داخل و خارج کشور

مزایای دریافت خدمات از صباهاست

 • ضمانت بازگشت وجه
 • آپ تایم 100 درصد
 • ترافیک نامحدود
 • پشتیبانی 24/7
 • تحویل آنی خدمات
 • بک آپ روزانه
 • آخرین تکنولوژی ابری
 • دسترسی کامل به روت
 • قابلیت ارسال تیکت، برقراری تماس تلفنی، ارتباط از طریق چت آنلاین سایت، واتس اپ و تلگرام
 • ارائه مناسب ترین قیمت با بهترین کیفیت


در صورت نیاز به دریافت مشاوره، هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و یا پلن های سرور اختصاصی صباهاست را مشاهده کنید.

جمع بندی

در این مقاله بررسی کردیم که سرور اختصاصی چه مزایا و معایبی دارد. در کل با وجود اینکه هزینه این سرویس ها بیشتر است، اما در صورتی که کسب و کار بزرگی داریم، وب سایت پر بازدید با ترافیک بالایی داریم و یا سازمانی با داده های حساس و امنیتی داریم، این هزینه ارزشش را دارد و اطمینان و امنیت را به همراه خواهد داشت.

هنگام اجاره سرور اختصاصی به مواردی که در این مقاله به آنها اشاره شد، دقت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشیم.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. اگر سوالی دارید که در این مقاله پاسخش را پیدا نکردید، در قسمت کامنت ها سوال خود را مطرح کنید، کارشناسان ما در کمتر از چند دقیقه به سوالات پاسخ خواهند داد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

موفق باشید.


جدیدترین مطالب

پرسش ها و پاسخ های متداول

اگر سوالی دارید که پاسخش را در زیر پیدا نکرده اید، آن را با واحد پشتیبانی یا فروش ما در میان بگذارید.

بیشترین امنیت در میان انواع سرور به کدام نوع هاستینگ مربوط است؟

بالاترین سطح امنیت در اختیار سرور های اختصاصی است که به صورت کامل در اختیار مدیر سایت خواهد بود.

بهترین نوع هاست کدام است؟

بهترین بودن یک سرور و هاستینگ برای سایت ارتباط زیادی با نیاز ها و امکان سنجی تهیه هاست دارد. در سایت های کوچک سایت اشتراکی و در سایت های با ترافیک بالا بهتر است از هاست اختصاصی استفاده شود.

مطالب مرتبط

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی در چیست ؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی در چیست ؟

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی در چیست ؟ در این مقاله به طور کامل پاسخ این سوال را توضیح خواهیم داد. اما پس از مرور تفاوت دو سرور در یک جدول، در مورد هر دو نوع...

سرور اختصاصی چیست ؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

سرور اختصاصی چیست ؟

منظور از سرور اختصاصی یا dedicated چیست؟ آیا می دانید با سرور مجازی و یا هاست اشتراکی چه تفاوتی دارد؟ در این مقاله به طور جامع در مورد سرور اختصاصی توضیح خواهیم...

سرور اختصاصی چه کاربردهایی دارد ؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

سرور اختصاصی چه کاربردهایی دارد ؟

کاربردهای سرور اختصاصی بسیار متنوع و متفاوت از هم هستند؛ در این مقاله علاوه بر توضیح کاربردهای این نوع سرور، خواهیم دید که یک سرور اختصاصی برای چه سازمان هایی و...

تفاوت سرور اختصاصی مدیریت شده و مدیریت نشده در چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

تفاوت سرور اختصاصی مدیریت شده و مدیریت نشده در چیست؟

سرور اختصاصی مدیریت شده یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از مشتریانی است که قصد خرید سرور اختصاصی را دارند. اما آیا می دانید تفاوت سرور اختصاصی مدیریت شده و مدیریت...

راهنمای قدم به قدم خرید سرور اختصاصی
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

راهنمای قدم به قدم خرید سرور اختصاصی

راهنمای خرید سرور اختصاصی در این مقاله به دو صورت اینفوگرافیک و متن برای شما همراهان عزیز فراهم شده است. به صورتی که ابتدا با مزایای سرور اختصاصی آشنا شده و سپس...

­­­Nginx چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

­­­Nginx چیست؟

Nginx یک وب سرورopen source و قدرتمند است که از performance بالایی برخوردار می باشد و مسئول رسیدگی به بارگذاری سریع بسیاری از سایت های بزرگ در اینترنت می باشد....

تفاوت vds با vps چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

تفاوت vds با vps چیست؟

وب سایت ها برای قراردادن فایل های مورد نیاز و محتوایی که منتشر می کنند نیاز به فضایی در اینتر نت دارند. این فضا هاست نام دارد. روی هر سرور می توان چندین هاست دا...

وب سرور litespeed چیست؟ راهنمای نصب لایت اسپید رویCentos7
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

وب سرور litespeed چیست؟ راهنمای نصب لایت اسپید رویCentos7

پیش از آن که به تعریف وب سرور litespeed بپردازیم، در ابتدا لازم است با مفهوم کلی تر وب سرورآشنا شویم.وب سرور به سخت افزار و نرم افزاری اتلاق می شود که با هم کار...

Solidcp چیست؟ نحوه نصب solidcp بر روی سرور مجازی
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

Solidcp چیست؟ نحوه نصب solidcp بر روی سرور مجازی

Solidcp در سال 2016 جهت به عنوان یک پنل جدید از کنترل پنل website panel راه اندازی شد. هدف از راه اندازی، ایجاد یک کنترل پنل با ثبات و پایدار برای ترکیب سرور ها...

DNS چیست؟ جزییات تبدیل نام دامنه به IP
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

DNS چیست؟ جزییات تبدیل نام دامنه به IP

DNS، مخفف عبارت Domain Name System است. ما با استفاده از نام دامنه نظیر example.com به صورت آنلاین به اطلاعات وب سایت ها دسترسی پیدا می کنیم.مرورگرهای وب (web b...

راه های افزایش ترافیک سایت
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

راه های افزایش ترافیک سایت

روش های افزایش ترافیک وب سایت چه هستند و چطور می توان بازدیدکنندگان سایت را به تعامل بیشتر دعوت کرد؟ حتماً در مرحله ای هستید که یک وب سایت شکیل طراحی کرده اید،...

سرور VDS چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

سرور VDS چیست؟

با گسترش روز افزون اینترنت و اثر آن بر زندگی مردم روزانه افراد بیشتری به سمت استفاده از سرویس های آنلاین گرایش پیدا می کنند. این کسب و کارها برای اداره امور وب...

suspend کردن اکانت در ssh
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

suspend کردن اکانت در ssh

در برخی مواقع بنا به دلایلی ممکن است نیاز باشد اکانتی را در سرور مسدود کنیم که باعث بروز اختلال در سرور شده و دسترسی ساسپند کردن در whm برای ما وجود ندارد، در ا...

میکروتیک چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

میکروتیک چیست؟

میکروتیک یک شرکت لتونی است که درشهر ریگا، پایتخت لتونی واقع شده است و بیش از 280 کارمند دارد. این شرکت در سال 1996 برای توسعه روترها و سیستم های ISP (Internet s...

تفاوت IPV4 با IPV6
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

تفاوت IPV4 با IPV6

جالب است بدانید، ارسال اطلاعات و دیتا در سطح اینترنت بین دو دستگاه، از طریق IP انجام می شود، و این IP که یک مجموعه اعداد است، کاملاً منحصر بفرد و unique می باشد...

آموزش تغییر پسورد هاست از WHM
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش تغییر پسورد هاست از WHM

در این مقاله قصد داریم نحوه تغییر پسورد هاست از طریق WHM را به دو روش کاربردی آموزش دهیم. توجه داشته باشید، این روش ها از سمت پنل مدیریت سرور WHM بوده و نیاز به...

نصب دایرکت ادمین و سی پنل روی centos7
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

نصب دایرکت ادمین و سی پنل روی centos7

در مقاله امروز قصد داریم نحوه نصب دایرکت ادمین و سی پنل روی centos 7 را به شما آموزش دهیم. در این آموزش ابتدا به صورت مختصری کنترل پنل CPanel و کنترل پنل Direct...

ریستور بکاپ در WHM با دسترسی روت
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

ریستور بکاپ در WHM با دسترسی روت

Restore یا بازگردانی بکاپ ها یکی از امکانات هر سرویس میزبانی وب است، که بسیار نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دلایلی مختلفی برای نیاز به ریستور کردن بکاپ وجود دا...

پروتکل SSH چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

پروتکل SSH چیست؟

پروتکل SSH یک روش ارتباطی امن برای برقراری اتصال بین کلاینت یا کاربر با سرور از راه دور می باشد. از طریق این پروتکل می توانیم به ترمینال لینوکس متصل شده، و کد ه...

آپتایم چیست و چه کاربردی دارد؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آپتایم چیست و چه کاربردی دارد؟

در دنیای دیجیتالی امروز، داشتن یک وب سایت با عملکرد مناسب یکی از فاکتورهای کلیدی برای موفقیت در کسب و کار است. اطمینان از عملکرد کامل وب سایت و عدم خرابی های من...

منظور از سرور اختصاصی Bare Metal چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

منظور از سرور اختصاصی Bare Metal چیست؟

در زمان انتخاب یک سرویس میزبانی وب، می توان گفت انتخاب یک پلن مناسب به اندازه انتخاب یک ارائه دهنده خدمات بسیار مهم است. در حالی که پلن هایی مانند هاست اشتراکی...

ثابت IP چیست؟ و چگونه در اینترنت ثابت IP داشته باشیم
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

ثابت IP چیست؟ و چگونه در اینترنت ثابت IP داشته باشیم

از کلماتی که ممکن است شما در دنیای دیجیتال آن را شنیده باشید میتوان به IP اشاره نمود. IP یا همان internet protocol کد یا آدرسی است که به دستگاه های که به اینترن...

قوانین استفاده از سرویس های صبا هاست
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

قوانین استفاده از سرویس های صبا هاست

این شرکت با نام تجاری صبا هاست فعالیت خود را از سال 1385 آغاز نموده است. از بهترین و با تجربه ترین شرکت های موجود در زمینه خدمات میزبانی و دامنه میباشد. به گونه...

نحوه ریستور و بازگردانی بکاپ در سی پنل
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

نحوه ریستور و بازگردانی بکاپ در سی پنل

فرآیند بکاپ گیری از سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد که همواره بایستی در حوزه حفظ و نگهداری اطلاعات و داده ها، همیشه به آن توجه نمود. پس از آنکه نام د...

نحوه کار با Jetbackup در سی پنل
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

نحوه کار با Jetbackup در سی پنل

این موضوع برای وب مستران و صاحبان سایت بسیار مهم میباشد که از داده ها و اطلاعات یک وب سایت بکاپ تهیه نمایند. از اینرو اشخاص بایستی به صورت منظم از داد ها و اطلا...

تفاوت سی پنل با دایرکت ادمین در چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

تفاوت سی پنل با دایرکت ادمین در چیست؟

از مهم ترین اقداماتی که شما بایستی به منظور موفقیت در کسب و کار انجام دهید انتخاب یک هاستینگ یا همان سرویس میزبانی وب می باشد. از اینرو در حقیقت یکی از پایه های...