بازگشت به بالا

ارسال پیام در واتس اپ

ارسال تیکت پشتیبانی

SabaHost Small Loding

در حال بررسی ...

اطلاعات دامنه

کپی کردن اطلاعات در حافظه

https://sitetop.ir/license
https://sitetop.ir/blog/role-of-cpu-and-ram-on-website

تأثیر میزان رم و سی پی یو بر سایت

سرعت وب سایت در افزایش بازدید از سایت تأثیر بسیار زیادی دارد. سایت هایی که لود تایم بالایی دارند، معمولاً با آمار بالای شاخص بانس ریت مواجه هستند. عوامل متعددی در سرعت وب سایت موثرند، اما مهم ترین آنها CPU و RAM میزبان هستند. البته گاهی اوقات موارد دیگری نیز در سرعت سایت تأثیر دارند که در این مقاله به آنها نیز اشاره ای خواهیم کرد. 

نحوه انتخاب و بهینه سازی منابع هاست

هنگام خرید هاست، با پلن های زیادی مواجه می شویم؛ اما آیا دقیقاً می دانید که کدام پلن را برای میزبانی از سایتتان انتخاب کنید؟ آیا می دانید سایتتان به چه میزان منابعی نیاز دارد؟

در واقع، کاربرد هر کدام از منابع سخت افزاری و مواردی که در پلن های هاستینگ در نظر گرفته می شوند، متفاوت بوده و هر کدام می توانند بر عملکرد سایت ما تأثیر بالقوه ای داشته باشند. با توجه به اینکه منابعی مثل ترافیک ماهانه، فضای دیسک و غیره، تقریباً واضح هستند، در زیر به کاربرد رم و CPU اشاره خواهیم کرد تا بتوانید پلن درست تر و دقیق تری را انتخاب کنید.

کاربرد CPU در هاست

کاربرد CPU در هاست

CPU مرکز پردازش اطلاعات در کامپیوتر و سرور است و تعداد واحد های پردازشی را نشان می دهد. اگر سایتی که مد نظر داریم، به پایگاه داده های بسیاری متصل باشد و یا اینکه اسکریپت های متعددی در آن استفاده شده باشد، به قدرت پردازش بالایی نیازمندیم.
مورد دیگری که در سرعت سایت و قابلیت های CPU موثر است، این است که هر چه افزونه های بیشتری به سایت خود اضافه کنیم، بالطبع قدرت پردازشی بالاتری نیاز خواهیم داشت. در این صورت اگر واحد پردازش مرکزی قدرت کافی نداشته باشد سایت با اختلال مواجه می شود.

کاربرد RAM در هاست

کاربرد RAM در هاست

رم حافظه موقتی است که برای پردازش مورد استفاده قرار می گیرد. در زمانی که چند اسکریپت همزمان در سایت فعال باشند، کارایی رم خود را نشان می دهد. هرچه تعداد کارهایی که به صورت همزمان در سایت انجام می شوند، بیشتر باشند، نیاز به حافظه موقت بیشتری خواهیم داشت. اگر میزان رم برای انجام فرآیندها کافی نباشد، باعث می شود که کاربران با پیام خطا در اتصال به سایت مواجه شوند. هر چه تعداد بازدید کنندگان و اسکریپت های فعال در سایت بیشتر باشند، نیاز به حافظه بیشتری خواهیم داشت. در مجموع، کارایی سرور با افزایش RAM بهبود پیدا می کند.

مشاهده میزان منابع مصرفی سایت در هاست

یکی از مواردی که مدیر سایت باید حتماً مد نظر قرار دهد این است که در صورت بالا رفتن منابع مصرفی از حد مشخص، سرعت سایت افت کرده و یا در موارد شدیدتر سایت از دسترس خارج خواهد شد.
در هاست اشتراکی هر سایتی میزان مشخصی از منابع سرور را در اختیار دارد. CPU و RAM و هارد از مهم ترین منابع سایت هستند. هر سایتی که بیش از توان منابع اختصاص داده شده، از منابع استفاده کند، بارگذاری صفحات سایت برای کاربران با کندی روبرو خواهد شد.

به دلایل مختلفی ممکن است گاهاً برخی از منابع بیش از حد مورد نیاز استفاده شوند.

در کنترل پنل سی پنل با استفاده از گزینه Resource Usage می توانیم میزان منابع مصرفی سایت را به صورت نموداری مشاهده کنیم.

 مشاهده میزان منابع مصرفی سایت در سی پنل

ابتدا وارد کنترل پنل سی پنل شوید. سپس از طریق منوی Metrics، گزینه Resource Usage را انتخاب کرده و منتظر لود صفحه تنظیمات آن بمانید.

در این صفحه ممکن است یکی از سه پیام ذیل را مشاهده کنیم:

 • Your site had no issues in the past 24 hours: این پیغام نشان می دهد که در 24 ساعت گذشته از نظر منابع در دسترس سایت و مصرف آن هیچ گونه مشکلی وجود نداشته است.
 •  Your site has been limited within the past 24 hours:  معنی این پیام این است که در 24 ساعت گذشته سایت از بخشی منابع سایت بیش از حد استفاده کرده است. برای مثال به هر دلیلی ممکن است میزان استفاده از CPU و یا Ram سایت بالا رفته باشد.
 • Your site might hit resource limits soon: این گزینه هنگامی نمایش داده می‌شود که سایت شما در آستانه استفاده بیش از حد از منابع مصرفی هاست باشد. این گزینه را به عنوان هشداری برای آینده سایت خود در نظر بگیرید، زیرا ممکن است در آینده‌ای نزدیک سایت با افت سرعت مواجه شود. زمانی که هاست درآستانه مصرف بیش از اندازه قرار دارد این پیغام به عنوان هشداری نمایش داده می شود.

می توانیم با کلیک بر روی گزینه details مصرف منابع را به صورت نموداری ببینیم.

در صفحه باز شده به موارد زیر دقت کنید: 

 • TimeFrame: در این قسمت می توانیم محدوده ای که می خواهیم گزارش مصرف آن را داشته باشیم، مشخص می کنیم. مثلاً 24 ساعت گذشته. اطلاعات پیشفرض 24 ساعت است.
 • TimeUnit: در این قسمت می توانید مقیاس زمان را برای نقاط مختلف نشان داده شده در نمودار تنظیم کنید.
 •  در قسمت Snapshot عکس های میزان مصرف منابع هاست نشان داده می شوند.
 • Current Usage: قسمت اصلی است که اطلاعات بسیار مفیدی درباره مصرف منابع هاست ارائه می کند.
 • CPU Usage: میزان مصرف CPU سایت را نشان می دهد.
 • Input/output Usage: میزان مصرف کاربران برحسب کیلوبایت بر ثانیه
 • Processes: این قسمت میزان پردازش های همزمان در سایت را نشان می دهد.
 • Faults: تعداد خطاهای سرور در اثر استفاده از منابع

به چه دلایلی مصرف منابع بالا می رود؟

دلایل مختلفی برای افزایش مصرف منابع از سوی سایت وجود دارند که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • حملات DDos یا Brute Force

این نوع حملات در DOWN شد سایت نقش زیادی دارد. این نوع حملات به این صورت عمل می کنند که درخواست های اسکریپتی زیادی را در زمانی بسیار کم به سرور ارسال می کنند. سرور به دلیل عدم توان پاسخگویی به حجم زیاد درخواست ها دچار اختلال می شود. 

منابع سرور محدود است و تا حد خاصی می تواند پاسخ گوی درخواست ها و اسکریپت ها باشد. اگر منابع مورد نیاز برای انجام درخواست ها از توان سرور بیشتر باشد باعث قطع دسترسی سایت می شود. 

 • استفاده بیش از حد از افزونه‌ها

افزونه ها از مواردی هستند که انجام کارها برای طراح وب سایت آسان می کنند. با افزونه ها بدون کدنویسی می توانیم قابلیت های زیادی به سایت اضافه کنیم. این قابلیت ها بخشی از CPU را مصرف می کند. 

در صورتی که تعداد افزونه ها بر روی سایت زیاد باشد باعث مصرف زیاد قدرت پردازش شده و سرعت سایت را کاهش خواهد داد.

باید سعی شود تا از افزونه ها به صورت بهینه استفاده شود تا هم سرعت سایت پایین نیامده و هم از ویژگی های افزونه های کاربردی استفاده شود.

 • بازدید بالا از سایت

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود کسری منابع بوجود بیاید، تعداد بازدید بالا از سایت است. کاربران با اتصال به سایت و ارسال درخواست مقداری سی پی یو و رم سایت را به درخواست خود اختصاص می دهند. 

در صورتی که کاربران بسیار زیادی در روز از سایت بازدید کنند این افزایش بازدید کننده باعث مصرف بیش از حد منابع شده و باعث اختلال در سایت می شوند.

 • پردازش تو در تو دیتابیس

پردازش تودرتو به این معنی است که احتمالا یک دیتابیس داخل دیتابیس دیگری قرار داشته که در هر بار فراخوانی پردازش زیادی باید صورت بگیرد. این مورد نیز باعث کاهش سرعت سایت می شود. 

 • ارسال ایمیل از طریق سرور شما

باگ هایی که در وب سایت ها وجود دارند باعث می شوند تا هکرها بتوانند از طریق ارسال کد های مخرب، از طرف سرور ایمیل ارسال کنند. این کار نیز باعث استفاده از CPU و RAM شده و باعث کندی سرعت سایت می شود. 

 • استفاده از هاست های اشتراکی

هاست های اشتراکی معمولا برای سایت هایی مناسب هستند که مصرف منابع پایینی داشته باشند. زمانی که سایت های زیادی روی یک سرور هاست شده اند، باعث می شود که مصرف سی پی یو و رم سرور بالا تر رفته و احتمال اختلال در سرور وجود داشته باشد. 

وقتی عده زیادی از کاربران در سایت های زیادی که در سرور هاست شده است درخواست ارسال کنند باعث افزایش فشار بر روی سی پی یو و رم شده و در نهایت سرعت کل سایت هایی که روی سرور هستند کاهش خواهد یافت.

جمع بندی

CPU و RAM دو مورد از مهمترین منابع هر سروری هستند که در اختیار وبسایت ها قرار می گیرند. این دو منبع نقش زیادی در سرعت پردازش و انجام درخواست های کاربران دارند. در بسیاری از موارد به دلایلی که در این مقاله گفته شد، میزان مصرف منابع بیش از ظرفیت سی پی یو و رم است که در این صورت سایت های موجود بر روی سرور دچار مشکل سرعت و گاهی عدم دسترسی می شوند.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. اگر سوالی دارید که در این مقاله پاسخش را پیدا نکردید، در قسمت کامنت ها سوال خود را مطرح کنید، کارشناسان ما در کمتر از چند دقیقه به سوالات پاسخ خواهند داد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


جدیدترین مطالب

پرسش ها و پاسخ های متداول

اگر سوالی دارید که پاسخش را در زیر پیدا نکرده اید، آن را با واحد پشتیبانی یا فروش ما در میان بگذارید.

برای افزایش منابع هاست چه کنیم؟

می توانیم از سرور های مجازی و یا اختصاصی استفاده کنیم که البته هزینه بالاتری نسبت به سرور های اشتراکی دارند.

چرا هاست دان می شود؟

دلایل متعددی برای این اتفاق وجود دارد. یکی از آنها کشیدن بار ترافیکی بیش از ظرفیت منابع سرور است. که این نیز خود دلایل متعددی دارد که در مقاله به آن اشاره شد.

مطالب مرتبط

سیستم مدیریت محتوا چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

CMS چیست؟ این واژه مخفف عبارت Content Management System و به معنی یک سیستم مدیرت محتوا است. این نرم افزار برای مدیریت تولید و اصلاح محتوای دیجیتال استفاده می شو...

ابزارهای طراحی سایت در سال 2021
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

ابزارهای طراحی سایت در سال 2021

ابزارهای ساخت سایت در سال 2021 می توانند برای هر کسب و کاری مفید و کاربردی باشند. طراحی وب سایت که یک مقوله بسیار مهم است که ما در مراحل اولیه شروع کسب و کار خو...

MySql چیست و چه کاربردهایی دارد؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

MySql چیست و چه کاربردهایی دارد؟

معروفترین سیستم مدیریت پایگاههای داده mySQL که به صورت متن باز بوده و از زبان SQL برای انجام کارها بهره میبرد، یکی از پرطرفدارترین و کاربردی ترین ابزارها در حوز...

hellobar جایگزینی برای پاپ‌آپ
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

hellobar جایگزینی برای پاپ‌آپ

hello bar چیست؟Hellobarیکی از خدماتی است که در قالب وبسایت عرضه میشود. از طریق این سرویس قادر خواهیم بود تا پیامهای مورد نظر خود را برای بازدیدکنندگان مدیریت و...

الگوریتم MUM گوگل چطور کار می کند؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

الگوریتم MUM گوگل چطور کار می کند؟

پس از الگوریتم اخیر گوگل یعنی BERT هم اکنون گوگل آماده می شود تا به تدریج الگوریتم جدید و بسیار قدرتمند خود یعنی MUM را به جهان آنلاین معرفی کند.این به روزرسانی...

فایل زیلا چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

فایل زیلا چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

بروزرسانی قالب سایت و استفاده از ابزارهایی مانند فایل زیلااز جمله فنونی است که وبمستران و مدیران سایت باید بر آن تسلط کافی داشته باشید، ابزار Filezillaابزاری بس...

چگونه رتبه سایت خود را در کوتاه ترین زمان ممکن بهبود دهیم؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

چگونه رتبه سایت خود را در کوتاه ترین زمان ممکن بهبود دهیم؟

بهبود رتبه سایتهمواره یکی از دغدغه های اساسی صاحبان وب سایت است. تصور کنید یک وبسایت تاسیس کرده و محصولی را به صورت آنلاین می فروشیم. حدی از ترافیکی وارد سایت ش...

ساخت صفحه سوالات متداول در وردپرس با کمک Yoast SEO
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

ساخت صفحه سوالات متداول در وردپرس با کمک Yoast SEO

یکی از صفحاتی که در برخی سایت ها دیده می شود و بسیار صفحه مفیدی است صفحه پرسش و پاسخ های رایج است. این صفحه را می توان در وردپرس و یا سی ام اس های دیگر طراحی کر...

چطور یک نام مناسب برای دامنه انتخاب کنیم؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

چطور یک نام مناسب برای دامنه انتخاب کنیم؟

یکی از کارهای بسیار مهمی که در ابتدای کسب و کار و زمانی که در حال تأسیس وب سایت هستیم، باید انجام شود، انتخاب دامنه وب سایت است.انتخاب دامین همیشه یکی از دغدغه...

تخمین پهنای باند مورد نیاز وب سایت
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

تخمین پهنای باند مورد نیاز وب سایت

اگر قصد داشته باشیم که برای کسب و کارمان یک وب سایت تأسیس کنیم، یکی از مواردی که باید هنگام خرید به آن توجه شود انتخاب شرکت میزبانیوب یا هاستینگ و پلن مناسب است...

معرفی برخی ابزارهای مهم چک سئو
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

معرفی برخی ابزارهای مهم چک سئو

استفاده از ابزارهای چک سئو به صورت مداوم و منظم باعث کشف و رفع مشکلات مرتبط با سئوی onpage، offpage و تکنیکال شده و به ما در بهبود وضعیت سئوی سایت و در نهایت کس...

آموزش forward کردن ایمیل در سی پنل و دایرکت ادمین
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش forward کردن ایمیل در سی پنل و دایرکت ادمین

سی پنل و دایرکت ادمین دو نرم افزار لینوکسی هستند که برای مدیریت کنترل پنلهاستمورد استفاده قرار میگیرند. این دو نرم افزار قابلیت های بسیاری داشته و از محبوبیت با...

همه چیز درباره کار با سی پنل
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

همه چیز درباره کار با سی پنل

سی پنل یکی از معروفترین نرم افزار کنترل پنل سایت های لینوکسی است و تقریبا پر استفاده ترین آنها. در مجموعه ذیل به بررسی بخش های مختلف سی پنل می پردازیم. ساخت دیت...

چگونه یک وب سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

چگونه یک وب سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟

طراحی وب سایت واکنش گرا یا RWD یک استراتژی طراحی صفحات وب است که هدف آن سازگاری و نمایش مناسب صفحات وب در دستگاه های مختلف همچون تلفن همراه، تبلت و دسکتاپ و مرو...

اصلاح پیوند های شکسته وب سایت
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

اصلاح پیوند های شکسته وب سایت

اگر صاحب یک وب سایت هستید، اصلی ترین الویت شما باید ارائه یک تجربه کاربری یا UX ( User Experience ) عالی به کاربران باشد. متأسفانه لینک های شکسته در سایت ها می...

آموزش ساخت صفحات ارور اختصاصی
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش ساخت صفحات ارور اختصاصی

صفحات خطا از نظر بهینه سازی برای موتور های جستجو و سئو گزینه مناسبی نیستند، و هیچ پوئن مثبتی نیز برای وب سایت ها ندارند. با این حال هر وب سایتی ممکن است بنابر د...

چطور با دروپال یک وب سایت ریسپانسیو بسازیم
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

چطور با دروپال یک وب سایت ریسپانسیو بسازیم

این روز ها تعداد زیادی از کاربران در سطح اینترنت برای وب گردی از گوشی های موبایل یا تبلت ها با اندازه و ابعاد متنوعی استفاده می کنند. در واقع، 52 درصد از کل ترا...

فشرده سازی Gzip چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

فشرده سازی Gzip چیست؟

شاید دو ثانیه زمان زیادی به نظر نرسد. با این حال، وقتی نوبت به وبسایت شما می رسد، اتفاقات زیادی در این مدت کوتاه میتواند رخ دهد.به گفته گوگل، افزایش زمان بارگذا...

به روزرسانی نسخه PHP
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

به روزرسانی نسخه PHP

PHP امروزه یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در وب است. بر اساس گزارش W3Techs، بیش از 78٪ از وب سایت ها از PHP به عنوان زبان برنامه نویسی سمت سرور استفاده...

آموزش دریافت درگاه پرداخت اینترنتی برای سایت
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش دریافت درگاه پرداخت اینترنتی برای سایت

امروزه، افراد زیادی ترجیح می دهند زمان خود را برای خرید به صورت حضوری صرف نکنند و در عوض خرید کالاها یا خدمات را به صورت آنلاین و از خانه خود انجام دهند. این مو...

آموزش صفر تا صد ساخت فروشگاه اینترنتی
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش صفر تا صد ساخت فروشگاه اینترنتی

برای ساخت سایت فروشگاهی، استفاده از وردپرس یکی از گزینه های مناسب است. در حال حاضر بیش از 40.6٪ از وب سایت ها با استفاده از وردپرس طراحی شده اند. بسیاری از این...

شبکه تحویل محتوا ( CDN ) و کاربردهای آن چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

شبکه تحویل محتوا ( CDN ) و کاربردهای آن چیست؟

آیا می دانید cdn یا شبکه توزیع (تحویل) محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله ابتدا به طور مفصل در خصوص چیستی، مزایا، کاربردها و تاثیر cdn بر سئو توضیح خواه...

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست xampp
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست xampp

وردپرس به عنوان محبوب ترین پلتفرم وب شناخته می شود. بیش از یک سوم کل وب سایت ها با استفاده از وردپرس ساخته شده اند.نصب وردپرس بر روی رایانه به ما کمک می کند ورد...

انواع سیستم های مدیریت محتوا
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

انواع سیستم های مدیریت محتوا

چنانچه که شما تا کنون با طراحی سایت سر و کار داشته باشید به طور قطع نام سیستم های مدیریت محتوا یاCMSها را شنیده اید. سیستم مدیریت محتوا متعددی در دنیای طراحی سا...

آموزش نصب ورد پرس
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش نصب ورد پرس

همانگونه که میدانید وردپرس از محبوبت ترین سیستم مدیریت محتوا به شمار میاید که از سایت ساز های رایگان به حساب میاید. پیش از 33 درصد همه ای وب سایت های دنیا به وس...

تفاوت بین UI و UX چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

تفاوت بین UI و UX چیست؟

بیشتر ما زمانی که با یک نرم افزار کار کرده ایم یا با نرم های گوناگون با مواردی برخورد کرده ایم که با وجود اینکه ظاهری زیبا و دلنشین دارد. ولیکن کار کردن با آنها...

آموزش تنظیمات سرویس dns کلودفلر
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش تنظیمات سرویس dns کلودفلر

چنانچه که شما یک طراح وب سایت باشید یا در رابطه با سئو آشنا باشید همچنین اگر در دنیای وب گشتی زده باشید. بدون شک نام DNS را شنیده اید این کلمه که مخفف عبارت Dom...

نقشه سایت چیست؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

نقشه سایت چیست؟

یکی از بهترین و مهم ترین کار های که بایستی برای بهینه سازی محتوا و همچنین بهبود سایت انجام داد ثبت نقشه سایت در گوگل میباشد. در حقیقت یکی از اساسی ترین گام های...

آموزش ساخت برگه اختصاصی در وردپرس
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

آموزش ساخت برگه اختصاصی در وردپرس

اگر شما در دنیای وب و اینترنت فعالیت داشته باشید. بدون شک با انواع سیستم های مدیریت محتوا آشنا هستید به تبع وردپرس را میتوان یکی از این سیستم مدیریت محتوای کارآ...

نکاتی که بایستی در طراحی صفحه اصلی سایت به آن توجه نماییم؟
صباهاست

کاربر: صباهاست

12856

نکاتی که بایستی در طراحی صفحه اصلی سایت به آن توجه نماییم؟

زمانی که شما وارد یک فروشگاه میشود و مهم ترین عامل برای جذب شما ویترین و ظاهر آن فروشگاه بوده است. در واقع صفحه اول سایت نیز همینطور میباشد از اینرو شما بایستی...